Свiтлої пам’яті професора Любові Іванівни Михайлової

1 жовтня колектив та здобувачі вищої освіти СНАУ, освітніх і наукових закладів України вшановують пам’ять Михайлової Любов Іванівни (1953-2021 рр.) – видатного українського науковця, економіста, доктора економічних наук (2004), професора (2005), Заслуженого працівника освіти України (2010).
Михайлова Любов Іванівна народилася 1 жовтня 1953 р. у селі Зелена Роща Лебединського району Сумської області в сім’ї колгоспників.
Після закінчення Доценківської восьмирічки вступила до Сумського технікуму цукрової промисловості. Здобувши фах техніка-технолога хлібопекарного виробництва, за розподілом працювала на заводах у м. Харкові, пройшовши усі щаблі професійного зростання: посади технолога, майстра, начальника зміни, інженера-технолога контрольно-вимірювальної лабораторії тресту хлібопекарної промисловості Харківської області.

Перші результати у створенні наукових розробок отримала ще під час навчання в технікумі: у 1972 р. медаль ВДНГ СРСР присуджена колективу за макет автоматизованого хлібозаводу, що й нині зберігається в музеї Сумського технікуму цукрової промисловості. Велике значення для усвідомлення важливості емпіричних досліджень відіграла виробнича практика на експериментальному хлібозаводі № 9 у м. Києві, де відбулося перше ознайомлення із хронометражем та фотографією робочого часу працівників, нормуванням та чинниками продуктивності праці, порівнянням ефективності виробництва окремих видів продукції тощо. Тому продовження навчання уже було за спеціальністю «Економіка та організація сільського господарства» на факультеті заочного навчання в Харківському сільськогосподарському інституті ім. В.В. Докучаєва, яке Любов Іванівна успішно завершила в 1984 р.
Навчання в аспірантурі при кафедрі економіки сільського господарства тривало недовго, проте дуже плідно: уже через два з половиною роки в 1991 р. дисертація на тему «Ефективність збалансованості елементів аграрного ресурсного потенціалу» була успішно захищена. Керівниками кандидатської дисертації Л.І. Михайлової виступали одночасно професори В.Й. Шиян та Г.О. Андрусенко, що було певним винятком із загальноприйнятих правил та зумовлювалося специфікою досліджень формування оптимального співвідношення земельних, матеріально-технічних та трудових ресурсів сільськогосподарських підприємств, що ґрунтувалося на результатах розв’язання великої кількості економіко-математичних моделей лінійного програмування. Л.І. Михайлова стала 48 учнем професора В.Й. Шияна, одного із фундаторів теорії виробничого, ресурсного потенціалу аграрної економіки. Після захисту дисертації (1991 р.) розпочалася педагогічна діяльність Л.І. Михайлової в Харківському сільськогосподарському інституті ім. В.В. Докучаєва старшим викладачем кафедри управління.
Новий етап життєвого та творчого шляху
Л.І. Михайлової почався в 1996 р., у зв’язку з переїздом до м. Суми (з обранням чоловіка Михайлова М.Г. на посаду завідувача кафедри бухгалтерського обліку Сумського сільськогосподарського інституту) та роботою її на посаді доцента кафедри менеджменту в галузях АПК.
У 2002 р. Л.І. Михайловій було доручено очолити в Сумському НАУ новостворену кафедру менеджменту зовнішньоекономічної діяльності.
У 2004 р. успішно захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук на тему «Формування та розвиток трудових ресурсів як складової капіталу АПК». Від цього бере початок формування наукової школи Михайлової Л.І.

Безперечно, важливим періодом у творчій роботі Л.І. Михайлової є діяльність на посаді проректора з наукової роботи СНАУ. За цей час під її керівництвом та при безпосередній участі розроблено “Концепцію кадрового забезпечення АПК Сумської області”(2005 р.); “Регіональна програма ДАР: Добробут через аграрний розвиток (2005 р.); “Програма розвитку агропромислового виробництва Сумської області на 2006-2011 рр.” (2006 р.); “Програма соціально-економічного розвитку сільських територій області на період до 2015 рр.” (2007 р.) та інші програмні документи. Саме в 2006 р. під орудою Л.І. Михайлової була започаткована діяльність Центру стратегічних досліджень в АПК Сумського НАУ.
Визнанням досягнень Л.І. Михайлової є нагородження її вищим Знаком МОН «Петро Могила» та присвоєння звання «Заслужений працівник освіти України».
Михайлова Л.І. була провідним членом відділення аграрної економіки і продовольства НААН України; головним редактором збірника наукових праць «Вісник Сумського НАУ» (серія «Економіка та менеджмент»); членом редакційної ради міжнародного науково-виробничого журналу «Економіка АПК»; членом редакційної колегії збірника наукових праць «Вісник Харківського НАУ» (серія «Економіка АПК і природокористування»).

Під керівництвом та консультуванням Л.І. Михайлової виконано і успішно захищені кандидатські та докторські дисертації. Серед її учнів – професори М.О. Лишенко, Н.В. Стоянець, П.М. Майданевич; доценти: С.Г. Турчіна, Л.О. Дашутіна, Т.В. Хворост, О.М. Замора, Н.В. Клецова, Н.В. Волченко, О.Ю. Юрченко, І.Є. Ярова, О.В. Киричок, О.В. Дяченко, О.П. Неженець, А.В. Ничик та ін.
Сьогодні ім’ям Л.І. Михайлової названа кафедра менеджменту СНАУ, де Любов Іванівна і працювала завідувачем кафедри до останнього часу.
Славне ім’я, діяльність та життєвий шлях професора Любов Іванівни Михайлової назавжди залишиться у пам’яті її колег і продовжувачів її плідних наукових і освітніх справ.